VIANOCE 2021: Ako vybrať pre partnerku vhodnú knihu?

Dobrá kniha patrí k darčekom, ktorý môžeš darovať svojej polovičke nielen na Vianoce, ale aj na hocijaký iný sviatok. Daruješ jej tým dobrodružstvo, múdrosť, zaujímavý príbeh a tiež mnoho radostných emócií. Môžeme dokonca povedať, že dobrá kniha posilňuje lásku a vzájomné porozumenie. Ako si vybrať čo najlepšie, aby si to dosiahol? Čítaj ďalej!

Podľa čoho vybrať knihu?

Veľkou výhodou knihy ako darčeka je, že máš na výber z naozaj obrovskej ponuky titulov. Môžeš siahnuť po náučnej literatúre, biografii, dokumentárnych knihách, poézii či beletrii. Jediný problém, ako si z takej rozmanitej ponuky vybrať, je zvoliť ten správny titul.

Žiaľ, neexistuje presný a zaručený návod, ako vybrať tú správnu knihu. Záleží to najmä od osobnosti ženy, ktorej ju kupuješ. Sú ženy, ktoré hltajú detektívky, iné milujú historické romány, ďalšie sa zase zamilovali do gurmánskych receptov. Ako jej partner preto musíš v prvom rade vedieť, čo má tvoja polovička rada.

Nič ti síce nebráni, aby si svoju partnerku požiadal, nech ti povie konkrétny titul knihy, ktorý by si priala, ale to už stráca čaro prekvapenia. Je lepšie, keď si v tomto smere pomôžeš sám.

Žena a kniha

  • Ambiciózna – ženu, ktorá pracuje na sebe, potešíš motivačnou literatúrou. Tento typ žien zvyčajne ocení aj zaujímavú biografickú literatúru, napríklad niečo v štýle, ako sa z nuly prepracovať na vrchol.
  • Gurmánka – rozhodne ideálna je kuchárska kniha. Ale pozor! Aj tu môžeš byť kreatívny a vybrať jej niečo špeciálne. Napríklad recepty, ktoré sú skutočnou výzvou kulinárskeho umenia.
  • Tajomná – žena, ktorá miluje záhady, určite nepohrdne zaujímavou detektívkou alebo mysterióznym thrillerom.
  • Romantička – tu máš na výber z obrovského množstva romantických a ľúbostných príbehov pre ženy.
  • Vamp – ak máš doma sexuálnu zvodnú dračicu, môžeš skúsiť vybrať niečo z erotickej literatúry. Možno si na tom zmlsneš aj ty sám, alebo spolu.
  • Hladná po vedomostiach – jednoznačný výber v podobe náučnej literatúry. Ak má partnerka rada históriu, radosť jej urobíš aj zaujímavým historickým románom.

TIP: Dobre si pozri domácu knižnicu svojej partnerky a prispôsob tomu aj svoj výber. Nebudeš predsa žene, ktorá má doma plnú knižnicu detektívok, kupovať kuchársku knihu. 

Naše tipy na dobrú knihu

Ak si stále nedostal nápad na dobrú knihu, prinášame ti zopár návrhov. Určite si z toho niečo vyberieš. 

BUX.sk internetové kníhkupectvo

Lucinda Riley: Dievča na útese

Niečo pre romantickú ženskú dušičku. Ide o ságovitý príbeh, v ktorej čitateľ sleduje tajomný a emotívny príbeh troch generácií. Do popredia sa tu dostávajú osudy jednotlivých postáv, ktoré sú zasadené do prostredia vojny, smrti, rodinnej drámy i lásky. Ženy romantičky určite kniha nesklame. 

Julie Caplinová: Pekáreň v Brooklyne

Jednoduchá romantika dobrá na relax. Stačí sa len pohodlne usadiť na gauči a ponoriť sa do príbehu plného kávy a chutných koláčikov. Priateľka zažije s knihou dobrodružný výlet do mesta, ktoré nikdy nespí. 

Michael Connelly: Temnejšia než noc

Connelly je vo svete kníh značka, akou je napríklad Ferrari vo svete automobilov. Autor je známy dynamikou príbehov a ich nečakaným rozuzlením, čo z neho robí jedného z najuznávanejších autorov krimi románov súčasnosti. 

V tomto príbehu ide o napínavé vyšetrovanie rituálnej vraždy, ktoré tvojej polovičke nedá vydýchnuť, až kým knihu nepustí dočítanú z rúk. 

Jessica Bruder: Země nomádů

Knižná predloha k filmu, ktorý nedávno získal niekoľko filmových cien a filmová kritika mu doslova tlieskala. Ver, že kniha je ešte lepšia. Ide o tvrdé prebudenie z amerického sna, ktoré riadne zabrnká na emotívnu strunu tvojej partnerky. Ak má rada nekompromisné príbehy z oblasti sociálnej drámy, v tom prípade nemáš nad čím váhať. 

Stevan Paul, Andrea Thode: Japonská kuchyňa: Recepty na každý deň

Ženy milujú zdravé jedlá. Väčšina z nich nepohrdne ani dobrým suši. Čo je lepšie, ako si ho pripraviť v pohodlí domova? Táto kniha toho ponúkne ale omnoho viac. 

Partnerka tu nájde všetko o japonskej zdravej kuchyni a aj o jedlách ako je rámen, miso, suši alebo sašimi. Ak má rada netradičné jedlá a ázijskú kuchyňu, touto knihou receptov jej určite urobíš veľkú radosť.

Ellie Midwood: Huslistka z Osvienčimu

Ide o inšpiratívny biografický príbeh nezabudnuteľnej Almy Rosé – huslistky z Auschwitzu. Hlavná postava je považovaná za jednu z najodvážnejších a najinšpiratívnejších hrdiniek histórie. 

Dej knihy je plný emócií, ktoré ešte zdvojnásobujú hrôzy koncentračného tábora. Môže láska prekonať nenávisť? Ak tvoja polovička miluje silné príbehy, ide o jasnú voľbu.

Ken Follett: Večer a ráno

Pre milovníčky histórie a historických románov je tu autor Ken Follett, ktorý v tomto žánri momentálne patrí k najlepším na svete. 

Jeho nový majstrovský román Večer a ráno zavedie partnerku na epickú cestu do historickej minulosti. Kniha je bohatá na ambície, súperenie, smrť, zrodenie, lásku aj nenávisť. Všetko končí tam, kde sa začína dej knihy Piliere zeme. Je to jeden z najúspešnejších historických románov, rovnako z pera tohto autora.

Greg Iles: Strom kostlivců

Napínavý krimi príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí série nevyšetrených vrážd z obdobia boja za občianske práva. Ak má tvoja polovička rada tajomné a napínavé krimi thrillery, nad ktorými si zvykne obhrýzať nechty, touto knihou ju určite nesklameš. 

Jana Juráňová: Naničhodnica

Veľmi inteligentný a emotívny román, ktorý dbá na rôznorodú čitateľskú interpretáciu. Navyše, príbeh ako bonus dokázal priniesť inteligentný prieskum postáv. Ich jednotlivé charaktery po psychologickej stránke dostane čitateľ ako na zlatej tácke. Niečo pre milovníčky náročnejšieho čítania, ktoré prináša aj pridanú hodnotu.

Rolf Dobelli: Umenie dobrého života

Ambiciózna žena, ktorá chce na sebe neustále pracovať, ocení toto motivačné dielko. Rieši sa tu 52 najlepších ciest k blahobytu a šťastiu. Ide o myšlienkové modely, ktoré tvojej partnerke pomôžu vidieť a chápať svet po novom.

Záver

Vyberať knihu pod vianočný stromček pre svoju nežnú polovičku je radosť. Dobrá kniha totiž nie je vec, ktorá by po čase omrzela. Partnerka ju po čase môže čítať znova a znova. Jediné, čo k tomu potrebuješ je, aby si správne odhadol jej vkus. Nezabudni preto nenápadne prevetrať domácu knižnicu tvojej nežnej polovičky.