Rozhovor: Ako vybrať knihu s expertkou Stankou

Ahoj Stanka. Ďakujem, že si prijala pozvanie na rozhovor, pri ktorom sa pobavíme na hlavnú tému tohto webu, tzn. ako vybrať knihu, ako darček pre ženu.

Na začiatok nám povedz niečo o sebe 🙂

Ahoj 🙂 Narodila som sa v Považskej Bystrici, kam som sa teraz po rokoch aj vrátila a znovu tu žijem. Medzitým som skúsila bývanie v rôznych mestách, v Bratislave, kde som študovala na Ekonomickej Univerzite informatiku (ktorá ma vôbec nebaví a preto aj prácu som vždy mala v úplne iných odboroch), v Ilave, kam sa presťahovali rodičia a v Púchove, kde som predtým pracovala. V 30 som odštartovala znova, našla si prácu v knihkupectve v Považskej a presťahovala sa do bytu, kde som vyrastala. Mojim najväčším koníčkom sú knihy, psy a príroda. Najlepšie, keď sa to všetko skombinuje dohromady.

ako vybrať knihu
Vieš nám približne povedať, koľko kníh si už prečítala?

Uff, keď poviem tisíc, bude to asi málo, nakoľko len v čítačke mám okolo 600 titulov, v obyvačke plné police a dokúpila som aj ďalšiu knihovničku do spálne. Čítam rada a vždy keď sa dá, máločo ma tak upokojí a privedie na iné myšlienky.

Čo čítaš teraz?

Konečne som dočítala všetky tlačené knihy, ktoré sa v mojom okolí nachádzali a čakali, kým na ne príde rad. Tak som sa vrhla na tie elektronické, mám ich asi 40, čo na mňa čaká. Ako prvé som sa vrhla na Mäso – vtedy na východe, od Arpáda Soltésza. Kniha príjemne prekvapila, ťažká téma obchodu s bielym mäsom spracovaná zaujímavo.

Aká je tvoja naojbľúbenejšia kniha?

Och, to je ako vyberať si z detí, ktoré máš najradšej. Ale jasné, najväčšia srdcovka je jednoznačne Malý princ od Exupéryho.  Dostala som ju už ako dieťa, čítam ju vždy, keď dostanem chuť (čítala som ju tým pádom možno už asi 100x) a vždy v nej nájdem novú myšlienku, ktorá mi predtým ušla. Niečím novým ma poteší, dojme, donúti premýšľať. Jednoznačne Malý princ.

Podľa čoho by mal muž vyberať knihu pre ženu?

Neexistuje tabuľkový postup ako vybrať knihu. Záleží to hlavne od toho, aká je jeho žena osobnosť a čo má rada. Sú ženy, ktoré čítajú radšej krimi, ďalšie romantiku, iné históriu a potom sú aj také, ktoré čítajú maximálne knihy s receptami. Muž by mal v prvom rade vedieť, čo má jeho žena rada. V tomto nám už párkrát muži sami pomohli, keď prišli s odfotenou knižnicou, čo ich ženy doma majú. Už sme sa nemuseli zamýšľať nad tým ako vybrať knihu. Na základe toho sme pomohli nájsť niečo, čo sedí do typu čítaných kníh a zároveň sme aj vylúčili, že žena už doma takúto knihu má. Niektorí muži na to idú priamo a požiadajú ženu, aby dala svoj zoznam kníh, ktoré chce. V tom prípade my už máme ľahkú prácu a ideme na istotu. Hlavné je, aby kniha vyhovovala povahe ženy – ambicióznej žene, ktorá pracuje na sebe samej a číta motivačnú literatúru nekúpiť kuchársku knihu a podobne. 

ako vybrať knihu
Môžeš nám dať pár tipov na knihy, s ktorými by sme určite nešliapli vedľa pri výbere knihy ako darčeka?

Existuje niečo, ako bestsellery, ktoré môžu pomôcť pri výbere. V kníhkupectvách ich nájdete vždy viditeľne označené. Široký výber, kde podľa žánru a toho, čo má žena rada, určite nájdeme, čo poteší. 

Máš nejaký tip na knihu, pokiaľ žena nerada číta?

Momentálny trend sociálnych sietí zapríčinil vznik kníh ako Čistá duša , Som idealista,  alebo Úlomky ženy. Sú to zbierky citátov a myšlienok, ktoré po väčšine už boli na internete publikované, no pre veľkú základňu fanúšikov vyšli aj tlačené. Ak žena nečíta, toto je typ kníh, kde nie je treba dlho čítať, zamýšľať sa a odhaľovať skryté myšlienky. Existujú aj ďalšie knižky citátov, myšlienok, múdrostí, ak žena nečíta, išla by som asi týmto smerom.

Keď by si sa mala zamyslieť nad všetkými darčekmi, ktoré si kedy dostala, čo bol pre teba absolútne najlepší darček všetkých čias?

Všetky mali svoje čaro a zmysel, ale najkrajší bol asi šperk, ktorý som dostala minulý rok na 30tku a to prívesok malé koliečko so psím pacíkom na retiazke. Nedávam ho dole, pripomína mi, že tá najkrajšia láska je od štvornohých príšerok. 

Čo bol naopak najhorší darček? (ak taká situácia nastala)

Myslím, že nenastala, ak nepočítam všetky tie nenositeľné svetre, čo som ako dieťa dostala od babky na Vianoce. Tá vlna tak neskutočne škrabala, brrr.

Nedávno boli Vianoce, aký darček ti spravil najväčšiu radosť a prečo?

Potešili ma všetky, lebo boli od ľudí, ktorých ľúbim a ktorí ľúbia mňa.

O pár týždňov máme valentína, aký by bol vhodný darček pre ženu? Čo by si nám odporučila

Znovu sa vraciam k tomu čo som už povedala, záleží od ženy, aká je. Vo všeobecnosti sa dá ale povedať, že šperkom, kvetinou a knihou nič nepokazíte. Z kníh 7.2. vychádza hit, na ktorý už teraz čakajú stovky ľudí – nový Dan Brown. Pokiaľ žene vyhovuje tento typ literatúry, tak smelo do toho.

Aké najkrajšie prekvapenie, alebo darček si dostala len tak, bez toho aby na to bol dôvod?

Och tak na toto asi neviem odpovedať, ja si skôr zapamätám také tie okamihy, keď mi poskočilo srdce bez toho, aby to súviselo s nejakým fyzickým darom, napríklad keď ma po dlhšej dobe privítal pes, objal ma a nechcel pustiť a podobne.

Poraď mužom – ako vybrať knihu pre ženu? 

Nekupujte knihu, len aby ste niečo kúpili, poznajte svoju ženu a až na základe toho aká je, čo rada robí, čo ju zaujíma a baví, vyberajte. Aby sa dobrý úmysel nepremenil na nepríjemné chvíle, lebo my ženy sme skrátka už také. Pokiaľ naozaj neviete nič vybrať a nechcete nič pokaziť, ešte vždy existujú darčekové poukážky do kníhkupectva, za ktoré si potom žena kúpi, čo bude chcieť. A máte vyriešené ako vybrať knihu.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor. Som ti veľmi vdačný za tvoje odpovede a prajem ti veľa úspechov.

Danny

Som zakladateľom muzizenam.sk. Väčšinu času píšem rôzne reklamné texty a články pre klientov. Moje ochorenie sa nazýva copywriter :) Keď mám chvíľu voľno, venujem sa priateľke, hrávam karty (žolík, farár), kuknem futbal (Real Madrid) a sem tam aj nejaký šport (podľa postavy vidno, že to je iba sem tam) :D