Chceš šťastný vzťah? Poradím ti, ako na to

Si po rozchode? Či si v dlhoročnom vzťahu, kde plameň vášne dohorieva? Alebo na poli lásky iba začínaš? Keď si odpovedal „Áno“ aspoň na jednu z predošlých otázok, tak si na správnom mieste. V nasledujúcich riadkov ti priblížim dôležitosť šťastných vzťahov a prihodím aj pár tipov, ako šťastný vzťah dosiahneš a udržíš.

Trocha histórie 

Potreba vzťahov je tu s nami od počiatkov ľudstva. Kedysi však boli skôr pragmatickou záležitosťou. Prinášali nám jedlo, úkryt, potravu a partnera pre odovzdanie genómu.

Dnes je ale iná doba. Na každom rohu na nás nestriehne šabľozubý tiger, ktorý sa teší na šťavnatý steak. O bezpečnosť a zdravie sa starajú záchranné zložky. Mäso a iné lakociny zoženieš v každom supermarkete a k lovu si sa naposledy dostal cez leto, keď ti do obývačky vletela mucha. Aj to si nakoniec vzdal, otvoril si okno a dúfal, že mucha vyletí von.

Všetko zo základných potrieb máš teda naplnené a predsa túžba po blízkej osobe pretrváva. Byť s niekým, byť šťastný a byť pre niekoho celým svetom. Reč je samozrejme o potrebe lásky a šťastia. Je to naším hnacím motorom, ktorý nás núti hľadať si spriaznenú dušu.

Vedel si, že … šťastné vzťahy majú pre teba mnoho zdravotných benefitov? Napríklad nižšiu hladinu stresových hormónov a posilnenie imunitného systému.

Mám partnera, čo ďalej?

V prvom rade gratulujem k naplneniu prvotnej túžby mať niekoho. Avšak je tu jedno veľké ALE. Nezabúdaj, že vzťah je ako rastlina – treba sa o neho starať, inak sa rozrastie nadivoko. Nebudeš mať nad ním žiadnu kontrolu a on ako rýchlo začal, tak aj rýchlo skončí. Ostanú ti len spomienky a nezodpovedané otázky, ako by to vyzeralo, keby to vydržalo.

Na to, aby si pochopil, ako tomu zabrániť, musíš sa zoznámiť so základnými životnými fázami vzťahu.

what now?

Zdroj: pexels.com

Fázy vzťahu 

  1. Poblúznenie

Asi najkrajšia a najintenzívnejšia fáza, aká môže byť, je fáza poblúznenia. Tvoj mozog ťa dopuje hormónmi šťastia, a ty sa cítiš ako feťák. V tvojej hlave sa dookola ozýva meno tvojho miláčika. Neustále vidíš jeho tvár, keď zavrieš oči a dúfaš, že to tak ostane navždy. Bohužiaľ, čas uteká a ty si zrazu začneš všímať aj iné jeho stránky, ktoré boli pred tebou, vďaka ružovým okuliarom, skryté. Začne ti vadiť smiech, spôsob vyjadrovania. Pýtaš sa, čo sa to s tebou deje? Zmenil/a sa? 

  1. Vytriezvenie

Nuž, to začala fáza číslo dva – vytriezvenie. Našťastie, málokedy so sebou prináša bolehlav (pokiaľ si netrieskaš po hlave s otázkou: „Kde som nechal rozum?!“). Táto fáza niekedy nastane rýchlejšie, inokedy chvíľu potrvá, kým sa zjaví. Isté je však to, že nakoniec sa predsa dostaví. Bez výnimky. Zásoba hormónov sa vyčerpá, a čím väčšie bolo poblúznenie, tým horší je pád

Vedel si, že … väčšina vzťahov skončí vo fáze vytriezvenia? 

  1. Očistec

Vzťah prežil. Všetko sa zmenilo na rutinu a celé to dobrodružstvo, ktoré ste spočiatku zažívali, sa zmenilo na akúsi sivú spomienku. Každý večer sedíš na gauči vedľa svojej partnerky. Obaja ťukáte do smartfónov. Sem tam na seba pozriete a povzdychnete si nad peknými spomienkami. Oheň vášne zmizol.

Ako vybudovať zdravý a šťastný vzťah?

V prvom rade si musíš uvedomiť, že vzťah je investícia s veľmi veľkou návratnosťou. Nie nadarmo platí staré známe príslovie: „Čo zaseješ, to zožneš.“ Každopádne – ver mi. Čím skôr začneš investovať, tým skôr zažiješ potešenie zo šťastného vzťahu. Večery vysedávania na gauči a čumenia do bedne ostanú spomienkou. Budeš žiť pre ňu a ona pre teba. Budete šťastní, o čom svedčia aj nasledujúce tipy:

1. Je to tá pravá?

Možno sa ti tento prvý tip zdá trochu hlúpy. Tak počkaj, keď ti poviem, že je tým najdôležitejším! Mnoho ľudí si totiž na túto základnú otázku nevie vôbec odpovedať. Sú spolu zo zvyku či zo strachu, aby nebodaj neostali sami. Nájdu sa aj takí extrémisti, ktorí vzťah považujú za bicykel, ktorý možno kdekoľvek oprieť.

Takýto prístup nie je fér ani voči nej, ani voči tebe. Tak ako to spoznať? Na nete máš kopu článkov s prešpekulovanými radami, za ktoré by sa nehanbil ani študovaný filozof. Ja ti poradím jednoduché riešenie. Zavri oči a pusti si vašu obľúbenú pieseň. Podľa mnohých výskumov si vieme hudbu spojiť so spomienkami – s dobrými aj zlými.

Aké sa ti pri počúvaní vynárajú spomienky a pocity? Sú krásne? Super, tak je to tá pravá a my sa môžeme venovať ďalšiemu bodu.

je to pravá láska?

Zdroj: www.pexels.com

2. Neprestávajte randiť

Spomeň si na časy, keď si svoju kočku neustále ťahal von. Úprimne si priznaj – akú mala radosť, keď si sa okrem civenia do jej výstrihu o ňu aj úprimne zaujímal? Čo by si povedal na to, že i po niekoľkých rokoch také nevinné rande dokáže divy? Zober svoju polovičku na vínko, do kina alebo aj na romantickú prechádzku. Práve takto strávený čas, kedy necháš mobil vo vrecku, dokáže navodiť atmosféru romantiky a znovunájdenia cesty k sebe. 

3. Komunikácia AKA poďme sa porozprávať

Nejedná sa o ten typ rozhovoru, pri ktorom každý muž zbledne a začne premýšľať, či tú záchodovú dosku naozaj sklopil. Žiadna dráma, iba obyčajný rozhovor. Každý dobrý vzťah by mal mať funkčnú komunikáciu. Ako sa hovorí: „Nemému nerozumie ani vlastná mater.“. Mysli na to najbližšie, keď si večer sadneš do obývačky s pivom v ruke. Telka ručí ako zranený býk a ty sleduješ reklamu, kde ústrednou témou je nezhubné zväčšenie prostaty.

Vypni ju! Naozaj – zober diaľkové a vypni toho požierača času! Prvé, čo sa dostaví, bude ticho rušené len nervóznym škrípaním zubov tvojej polovičky. Ty sa opýtaš, čo sa deje. Ona je tak prekvapená, až zabudne byť na teba naštvaná kvôli neodloženému tanieru. Namiesto toho ti odpovie. Začnete sa zhovárať a ty zistíš, aká je to zaujímavá žena. Dozvieš sa, aký mala deň, čo cíti a po čom túži.

Zrazu vieš, čo by ju na Vianoce potešilo a vyhneš sa každoročnému fiasku. Poprípade sa môžeš inšpirovať v článku, ktorý sme ti priniesli: “99 tipov na vianočný darček 2020 pre ňu” Samozrejme, tvoja vyvolená ti to oplatí rovnakou mincou. Opäť sa spoznávate a vaše city sa prehlbujú. Začínajú prvé pokusy o intimitu.

Komunikácia AKA poďme sa porozprávať

Zdroj: pexels.com

4. Dotyky

Dotyky sú pre človeka veľmi dôležité. Stretávame sa s nimi od detstva, a to počnúc maminým objatím, končiac bitkou od otca za to, že si mu kradol cigarety. Tak či tak, ich potreba sa s vekom vôbec nevytratí. Práve naopak. Šťastný vzťah si ich priam vyžaduje.

Načiahni svoju ruku a pohlaď svoju polovičku. Ak nie je na to z tvojej strany zvyknutá, tak ťa prebodne znepokojeným a podozrievavým pohľadom. Ty to však musíš prekonať a pokračovať. Hlaď ju po líci, po ruke či stehne. Daj jej dotykom najavo, že ju miluješ. Poškrabkaj ju tam, kde to má najradšej. Daj jej masáž. Zapradie a čo ty vieš, kam to povedie.

Možno konečne nebudeš potrebovať kvantum argumentov, prečo sa odobrať do spálne. 

5. Spoločné záujmy

Ja o koze a ty o voze. Dnes je v móde všeobecne známe tvrdenie, že protiklady sa priťahujú. Bohužiaľ, tak ako jednorožec, aj toto je mýtus. Je síce pravda, že rozdielne osobnosti sa viacej dopĺňajú, ale väčšinou sa jedná o špecifický druh rozdielov. Napríklad, ak by tvoja partnerka bola tiež na baby, tak by si to s ňou ďaleko nedotiahol.

Jednou z vďačných oblastí, kde by ste však mali vedieť nájsť osobnostnú zhodu, sú koníčky. Vďaka spoločným záujmom strávite spolu viacej kvalitného času. Budete spolu komunikovať a celkovo to pomôže udržať zdravý vzťah.

Spoločné záujmy

Zdroj: pexels.com

Záver

Prečítal si si základné tipy, ako budovať šťastný vzťah. Možno si sa pri čítaní riadkov našiel a možno len zasmial. Ja dúfam, že si si zobral to najpodstatnejšie a síce, že mať naplnený vzťah je nikdy nekončiaca drina. Pamätaj však – je to investícia, ktorá sa oplatí!