Chlapi by mali vedieť, čo si obliecť

Ženy to milujú. Ich cieľom sú všetky módne značky. Navigácia je nastavená do každého obchodu. Prehrabávať sa, skúšať, ladiť a odniesť si plné tašky. Jednoducho móda a oblečenie sú ich potešenie. Ale čo ty? Aj ty si rovnaký ako takmer všetci chlapi? Neriešiš čo si obliecť? Ale možno by si bol rád, keby že poznáš aspoň základné možnosti, kombinácie a materiály oblečenia. Čítaj. Možno sa niečomu priučíš.

Nič nepotrebujem, mám toho až-až

Jedny gate, zopár tričiek, nejaká tá košeľa, pulóver, no dobre, tak možno aj sako a tesilky. Aj u teba v skrini je to tak? Alebo si frajer, ktorý má aj niečo viac? Mikiny, rifle a bundu ešte z minulého storočia? Paráda.

Máš čo robiť, aby si svoj šatník prevetral, prehodnotil, vytriedil a zvážil, čo sa ešte možno hodí na prácu do záhrady. Skús to. A buď nekompromisný.

Po šatníkovej inventarizácii by si sa mal zamyslieť, čo na seba. V živote ťa postretnú rôzne udalosti, príležitosti, na ktorých by si mal byť aj vhodne oblečený. Ak si nikdy nejako trefne nerozmýšľal, čo si obliecť a na akú príležitosť, môj článok ťa možno trocha zorientuje.

Kam sa najbližšie chystáš? Súčasná situácia nám veľké možnosti neponúka, ale v budúcnosti to oceníš.

Čo si obliecť na svadbu? 

Pozvánka doma na stole, dátum stanovený, miesto určené. Si titulovaný ako svadobný hosť. Tešíš sa, bude zábava. Ale má to jeden háčik – čo si obliecť na svadbu? Určite si  dostatočne uvedomelý na to, že vieš, čo by to asi malo byť. Ak si priamy, blízky rodinný príslušník, zvoľ sako, nohavice, košeľu s motýlikom alebo kravatou. 

Najuniverzálnejšia biela košeľa je kombinovateľná so všetkými farbami. Sako a nohavice musia byť v rovnakom tóne. Čierna, sivá, tmavosivá, modrá. Kravatu či motýlika by si mal zladiť s partnerkou. Neboj sa, ona to zariadi 🙂 

Topánky. Áno, budeš musieť vydržať v tých pekne nablýskaných mokasínach s užšou špicou. Zainvestuj do nich a kúp si kvalitné kožené. Čínske lakovky bijú do očí a udierajú do nosa. 

čo si obliecť
upravený muž vždy pritiahne ženský pohľad

A ešte jedna najdôležitejšia vec – buď slušný správaním i výzorom. Môžeš mať aj najdrahší oblek, pozlátenú košeľu, ale to ako vyzeráš je najviac. Oholený, s upravenými fúzami, vlasmi a čistými rukami budeš za dokonalého fešáka

Vedel si, že historicky prvý oblek na svete mal oblečený dedič tabakového impéria Griswold Lorillard 10. októbra 1886?

Ide sa sa do divadla

Čo si obliecť do divadla? V tomto prípade treba rozlišovať do akého a na aký žáner. Ak je to návšteva národného, mal by si zvoliť jednoduchý tmavý oblek, košeľa nemusí byť len biela. Do elegantných topánok si obuj čierne ponožky. 

Ak ideš do mestského, ochotníckeho či komorného, môžeš sa upraviť aj v štýle nedbalej elegancie. Košeľa bez kravaty, elegantné tmavšie rifle, športové sako. Ide o menej formálne oblečenie, ale stále treba dodržiavať isté hranice slušnosti. A nezabudni na čisté topánky.

Opera, balet či významná premiéra si vyžadujú dress code „black tie“. To znamená oblečený čierny smoking, pri menej formálnych premiérach môže byť aj tmavý oblek. 

Kamoš bude mať promócie, pozval aj mňa

Zbytočne nešpekuluj, čo si obliecť na promócie ako hosť. Je to ďalšia udalosť, na ktorú potrebuješ slušácke oblečenie. Určite začni košeľou, môže byť aj farebná. Ak ste vekovo príbuzní, môžeš zvoliť aj športovú eleganciu. Tmavšie rifle, nohavice a k tomu športové sako. Môžeš poľaviť aj v obuvi. Keď si obuješ čisté, jednofarebné (najlepšie) biele tenisky, babky možno troška zahromžia, ale ostatným sa to zapáči. A tvoj outfit bude svieži

čo si obliecť
športová elegancia je medzi mužmi veľmi obľúbená

Čo si obliecť na pohovor?

Pracovný pohovor sa vždy nesie v duchu: Len to nepokaz, až to miesto dostaneš. Robíme všetko preto, aby sme zapôsobili. Nielen po pracovnej stránke, ale po tej ľudskej. Aj tu platí, že šaty robia človeka. Tak vedz, že opäť musíš porozmýšľať, čo si obliecť. Jednoznačne musíš svoj outfit prispôsobiť kultúre firmy. Dôležité je aj to, aby si sa v zvolenom oblečení cítil pohodlne a vyjadrovalo tvoju osobnosť. 

Stupne formálnosti oblečenia

  • Smart casual
  • Business casual
  • Business formal

V prvom prípade je to dress code, ktorý sa dotýka špecialistov v spoločnostiach, zákazníckej podpory, novinárov, pracovníkov v reklamných, PR a digitálnych agentúrach, kreatívnych povolaniach. Muži by si mali obliecť športové saká, košele s dlhým aj krátkym rukávom, vzorované, farebnejšie, polo tričká, nohavice tmavej alebo svetlej farby.

Druhý stupeň hovorí o špecialistoch vo verejných a finančných inštitúciách a korporáciách, úradníckych pozíciách, asistentkách, oblastiach ako obchod či školstvo. Vhodným oblečením je sako, košeľa s dlhým alebo krátkym rukávom, (kravata nemusí byť), sveter, uzavreté topánky. Vyber si tmavé, svetlé alebo tlmené farby. 

Tretí by mali rešpektovať tí, ktorí sa zaujímajú o pozície – riaditeľ, vedúce pozície v spoločnostiach, manažérske pozície vo finančných či verejných inštitúciách. Odpoveď na otázku Čo si obliecť na pohovor? je sako, nohavice, košeľa, kravata, uzavreté topánky. Tmavé a tlmené farby.

Čo si obliecť na pohreb?

Život je ako sínusoida, raz sa tešíš, inokedy sa topíš v smútku. Nevyberieme si. Zrazu sa dozvieš smutnú správu a dátum poslednej rozlúčky. Otázka, čo si obliecť na pohreb je v tom momente úplne nepodstatná. No v daný deň si niečo obliecť predsa musíš. Jedno ti je však isté – farebná paleta to nebude.

Ak bude pohreb v lete, pokojne si daj plátenné nohavice, košeľu s krátkym rukávom a uzavreté topánky. Tričko nie je vhodné. Pri farbách košele a nohavíc sú vhodné všetky odtiene sivej, šedej a tmavo modrej. Klasická je biela a čierna košeľa. Čierna, modrá, šedá kravata môže, ale nemusí byť.  

V zime je vhodný tmavý kabát. Slováci síce dávajú prednosť koženým bundám a vetrovkám, ale kabát pôsobí dôstojnejšie. Tolerovateľné sú aj rifle (čierne či tmavomodré), ak nie si so zosnulým v blízkom vzťahu. Musia však byť čisté a kombinované s čiernou košeľou a sakom alebo svetrom tmavých farieb.

Záver

Tak čo? Ideš redukovať svoj šatník a ochudobniť ho o všetky historické skvosty? Mal by si to naozaj poriadne zvážiť. Nepotrebné odstrániť, nové zadovážiť. Vždy treba byť pripravený. Nikdy nevieš, aká udalosť na teba čaká. Zopár nových kúskov si určite zaobstaraj. Ak zvolíš neutrálne farby, môžeš jednotlivé kúsky ľahšie kombinovať. A keby si nevedel, či si správne a trendy oblečený, tvoja kamoška, frajerka alebo žena ťa určite usmerní 🙂 

Foto: pixabay.com

Táňa

Volám sa Táňa a už 3 roky sa venujem písaniu článkov. Najviac ma baví písať o produktoch pre ženy. Vždy sa snažím pre klienta napísať ten najlepší článok na slovenskom internete. Najnovšie radím mužom na portáli www.muzizenam.sk, aké darčeky by potešili ich polovičky.