8 tipov, ako si dlhodobo udržať zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl nie je iba diéta. Znamená to, že nejde iba o niekoľko týždňov alebo mesiacov. Práve naopak, ide o štýl vášho žitia. Je preto potrebné, aby ste svoje návyky menili pomalšie. Prispôsobovali im jednotlivé dni, prácu či voľný čas. Zo svojich nárokov je potrebné poľaviť a ciele si rozvrhnúť na dlhší čas, aby ste neskončili už po pár týždňoch. Ak si chcete dlhodobo udržať zdravý životný štýl aj vy, vyskúšajte týchto 8 tipov. 

#1 Správny jedálniček je základom zdravého životného štýlu

Hovorí sa, že strava tvorí 70 % úspechu pri chudnutí. To, čo zjeme, vo veľkom ovplyvňuje nielen chudnutie, ale aj zdravie. Správne vytvorený jedálniček je v rámci zdravého životného štýlu veľmi dôležitý. Môžete si ho nechať vytvoriť u odborníka alebo si ho naplánovať sami. 

Zamerajte sa na zdravé potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálnych látok. Ide najmä o ovocie, zeleninu, mliečne výrobky či celozrnné pečivo. Pri vyberaní potravín môžete sledovať aj ich energetickú hodnotu, čo sa oplatí najmä ľuďom, ktorí chudnú. 

Zdravý životný štýl je najmä o zdravých potravinách. Netreba sa však báť dať si raz za čas niečo chutné. Príliš veľké a časté obmedzovanie totižto vedie k prejedaniu.

VEDELI STE, ŽE až 75 % hmotnosti človeka tvorí voda?  Nezabúdajte preto na pravidelný pitný režim. Denne vypite 1,5 – 2 litre vody. 

#2 Jedzte pravidelne 

Strava je veľmi dôležitá, preto pri nej ešte zostaneme. Človek by sa mal stravovať pravidelne, 5 – 6-krát do dňa, v menších porciách. Telu pravidelne dodávate energiu. Redukujete chute na sladké a riziko prejedania sa. 

cvičenie

zdroj: pixabay.com

#3 Súčasťou zdravého životného štýlu je správny pohyb 

Súčasťou každého zdravého životného štýlu je pohyb. Je jedno, o aký ide. Môže to byť prechádzka, beh alebo vysoko intenzívne cvičenie. 

Najlepšie urobíte, ak si spravíte cvičebný plán. Naplánujte si, kedy a ako budete cvičiť. Dopredu si tak urobíte čas, aby ste sa k cvičeniu dostali. Správne plánovanie je v tomto prípade veľmi dôležité. 

Na to, aby ste sa dobre cítili, nie je potrebné cvičiť hodiny vo fitness centre. Mnohým postačí intenzívne polhodinové cvičenie. Iní sa zas nájdu v relaxačnej joge. 

#4 Nezabúdajte na oddych

Cvičenie je dôležité, o tom niet pochýb. Ešte dôležitejšie je však vedieť, kedy si dať pauzu. Telo si po cvičení musí dať v určitý čas oddych, aby sa regenerovalo, čo je aj dôvod, prečo mnohí odborníci neodporúčajú cvičiť každý deň. 

RADA ODBORNÍKA: Počet dní, kedy cvičíte sa líši od toho, čo chcete dosiahnuť. Všeobecne je najlepšie cvičiť 2 – 3-krát do týždňa

#5 Zdravý životný štýl a spánok 

K oddychu sa úzko viaže aj samotný spánok, ktorý je dôležitý pre úplne každého človeka. Telo počas neho renegeruje, oddychuje a chystá sa na ďalší deň. Pre najlepší odpočinok sa snažte spať minimálne 7 – 8 hodín

#6 Z varenia si vytvorte zvyk 

Keď si človek na niečo zvykne, stane sa to pre neho bežnou súčasťou dňa. Vytvorte si takýto zvyk z varenia. Počas pracovného týždňa si nájdite večer čas. Často stačí len 20 – 30 minút. Zdravé jedlá sú uvarené rýchlo a sú taktiež veľmi jednoduché. Čo si večer navaríte, si nasledujúci deň môžete vziať so sebou. Vyhnete sa tak jedlu z fastfoodov. 

zdroj: pixabay.com

#7 Sledujte svoje pokroky 

Keď človek robí niečo dlhšie, potrebuje vidieť určitý pokrok. Preto si zapisujte jednotlivé menšie víťazstvá. Môže ísť o pokrok v cvičení či schudnutý kilogram. Vždy, keď sa na tieto pokroky pozriete, uvidíte, ako ďaleko ste už zašli. 

#8 Zmeny robte postupne

Zdravý životný štýl je na dlhé obdobie. Vyhnite sa preto drastickým zmenám a skokom, ktoré by mohli viesť k tomu, že by ste s týmto štýlom skončili veľmi skoro. Jedálniček aj pohyb meňte postupne, časom. Na každú zmenu si určitý čas zvykajte.

Záver 

Zdravý životný štýl je pre každého človeka iný. Pre niekoho predstavuje cvičenie 6-krát do týždňa, pre iného zas zdravú stravu. To je dôvod, prečo si v ňom musíte nájsť cestu vy sami. Pohybujte sa, jedzte zdravo, no nič zbytočne nepreháňajte. Zdravý životný štýl je na celý život, nielen na zopár mesiacov.