Podviedla ťa? Poradíme ti, ako sa vyrovnať s neverou

O veciach, ako nevera, sa bežne nerozpráva. Myslel si si, že sa to môže stať len vo filme? Nevera je jedným z problémov, ktoré vo vzťahu môžu nastať, pričom ide o jednu z najhorších vecí, ktoré dokážu človeku znížiť sebavedomie. Ako sa vyrovnať s neverou a začať žiť odznova? 

Dopraj si čas a veľa servítok

Podobne, ako pri rozchode, aj pri nevere si potrebuješ dopriať čas. Nie všetko prejde za deň či dva. Nejde o malé škrabnutie na tele, ale o ranu na duši. Pravdepodobne budeš hútať nad otázkou, či sa oplatí vrátiť do toho istého vzťahu. Niektorí v tom majú jasno: ak sa to stalo raz, stane sa to zas. Iní sú zástancami názoru, že by sa malo odpustiť. To, ako sa rozhodneš, je len na tebe. 

Pre povzbudenie je dobré vedieť, že vzťahy dokážu prežiť porušenie sľubu oddanosti. Záleží len na tom, koľko ste ochotní do jeho záchrany investovať. Tak či onak, sústreď sa najprv na seba. Ak to tak cítiš, zavolaj niekomu blízkemu a vyrozprávaj sa. Dopraj si prechádzku v prírode alebo masáž. Najhoršie, čo môžeš spraviť je, že to budeš v sebe dusiť. Nech ťa ani nenapadne žiť v minulosti a stále sa ľutovať. 

Svet sa ti nezrútil, práve naopak

Aj keď to teraz nevidíš, čoskoro ti to dôjde. Spomeň si na moment, keď ťa niečo v živote trápilo. Napríklad: Akým smerom sa v živote uberať? Čo dnes variť? Ako pozdraviť svojho nového šéfa v práci? V tom momente si pravdepodobne nepoznal odpoveď. No keď sa nad tým zamyslíš dnes, príde ti to ako banalita alebo že je to to najlepšie, čo sa ti mohlo stať. 

Nastav svoju myseľ na to, že všetko dobre dopadne. Aj ja sa často trápim nad otázkou, ako ukončiť článok. Spätne mi to príde ako maličkosť, lebo viem, že to dopadlo najlepšie ako mohlo. Teraz sa možno pýtaš, ako môžem porovnávať dva odlišné problémy. Všetky sú totiž ako dažďové kvapky: nejako vzniknú, nakopia sa na seba v podobe mláky a nakoniec sa vyparia. Čím sú však výnimočné, je ich veľkosť, ktorá sa líši naším vnímaním. 

Ako sa vyrovnať s neverou?

Všetko, čo zo začiatku musíš spraviť, je porozumieť a prijať svoje pocity. Je normálne sa cítiť zle. Môžeš za to obviňovať seba alebo celý svet. Môžeš sa snažiť bolesť otupiť s omamnými látkami. Môžeš stále dookola nariekať, ako je všetko na nič. Ale načo? 

Zlé myšlienky prídu, no je na tebe ich zastaviť. V takom prípade máš len dve možnosti. Necháš sa unášať prvou myšlienkou a nasadneš tak na nekonečnú špirálu negativity alebo si svoje myšlienky uvedomíš a stopneš ich ešte pred tým, ako na ne doplatíš. Nechceš sa predsa nechať pohltiť smútkom a stať sa tak odmietaným človekom. Aj samotný Buddha to tvrdí vo svojom citáte.

Sme výsledkom nášho myslenia.“ — Buddha

Vezmi zodpovednosť do vlastných rúk

zdroj: pixabay.com

Čo pre teba znamená nevera?

Sto ľudí znamená sto chutí, názorov a spôsobov myslenia. Sľub oddanosti sa preto častokrát považuje len za milovanie s niekým iným. Pre ujasnenie, nevera vo vzťahu môže byť úplná, teda pohlavný styk s niekým iným, než s vlastným partnerom alebo čiastočná, medzi ktorú patrí aj:

 • flirtovanie
 • sexting
 • používanie „dating apps” (Tinder, Badoo…)
 • posielanie oplzlých fotiek

Kde začínajú korene, tam sa ukrýva dôvod 

Tak ako pri rastline, aj cudzoložstvo musí mať dokonalé podmienky na to, aby rozkvitlo. Dôvodov môže byť veľa. Medzi najčastejšie patria: 

 1. vytratenie povestnej iskry zo vzťahu
 2. nezdieľanie intimity a spoločného času s vašimi obľúbenými aktivitami 
 3. podvádzanie z hnevu
 4. odplata.

VEDELI STE, ŽE … štatisticky v 1 z 3 párov sa objavuje nevera? Môže to byť napríklad sexting, flirtovanie, a podobne.

Niečo iné je, keď partner nebol oddaný už v predošlom vzťahu. Ak už raz podvádzal a urobil to znova, je veľká šanca, že to spraví zas. Neznamená to však, že mu to treba prepáčiť a chápať to ako nejakú chorobu. Ak si človek nevstúpi hlboko do svedomia, len ťažko očakávať zmenu. Nie každý je vnútorne nastavený na to byť v dlhodobom vzťahu. Máš pocit, že tvoj vzťah potrebuje zachrániť? V takom prípade ti týchto 5 tipov, ako si zachrániť vzťah padnú vhod.

Kedy treba zbystriť pozornosť?

Ak si stále myslíš, že teba sa to netýka, pravda môže byť opakom. Keďže si sa dočítal až sem, niečo na tom bude. Je to ale v poriadku. Podozrievavosť a žiarlivosť sú v tomto prípade na mieste. V najbližšom období si odsleduj na svojom partnerovi tieto príznaky nevery, ktoré môžu predpovedať najhoršie:

 • málo nadšenia
 • otupené pocity
 • osamelosť
 • „Čo máš nové?” sa vytratilo 
 • kríza stredného veku 

Možno ti teraz prebehli hlavou spomienky, kedy tvoja polovička spĺňala niektoré z uvedených signálov. Stále to nemusí nič znamenať, takže nepanikár. Môže z toho vyplývať, že tvoj partner potrebuje nejaké oživenie do vzťahu alebo potrebuje viac tvojej prítomnosti. Vieš, čo ti zaručí tvoju prítomnosť, aj keď nebudeš môcť byť s ňou? Praktický digitálny Fotorámik, v ktorom si na teba môže zaspomínať.

Ako jej predísť?

Vieš, že už to nie je to pravé orechové, no čo s tým? Stačí pretočiť filmovú pásku späť. Spomeň si na to, ako ste spolu trávili čas a bolo vám dobre. Tešte sa, robte, čo vás baví, buďte k sebe úprimní a otvorení. Skúste sa spolu vrátiť k týmto činnostiam a chýbajúca iskra sa vráti.

Najdôležitejšia zo všetkého je komunikácia, ktorá tvorí základ ku zdravému vzťahu. Až potom, čo zmáknete komunikáciu, môžete sa pokúsiť priniesť do vzťahu niečo nové. Skúšajte experimentovať a spolu tak zistíte, čo váš vzťah obohacuje. Jedným zo skvelých spôsobov na posunutie vášne na nový level je aj erotická spoločenská hra.

Ako jej predísť?

zdroj: freepik.com

Zhrnutie

Spomínaš si, ako som na začiatku článku písal o tom, ako neviem ukončiť články? Áno, aj teraz mám ten istý problém. Verím ale v to, že článok aj záver dopadne najlepšie, ako môže. V čo veríš ty? Môžeš so sebavedomím povedať, že všetko, čo do tvojho života príde, zvládneš? Nevieš sa dočkať nových výziev od života? Alebo ťa budúcnosť desí, ako všetko ostatné? 

Cesta von vedie cez tvoje myšlienky. Nie moje, nie tvojho suseda, ale tvoje. Pozoruj ich ako tiger svoju korisť. Len tak ich dokážeš zmeniť, ako aj svoju myseľ, a pracovať s problémami, ktoré tu budú stále. Nebudeš ich ale vnímať ako niečo zlé, ale ako výzvu. 

Daniel Džula

Často ma chytala panika, aby som neskončil pri niečom, čo ma v živote nebude posúvať. Stredná škola ma nudila a moja kreativita sa pýtala do sveta.   Kreslenie mi nikdy nešlo, grafika ma rýchlo omrzela, no copywriting? Fúú, to je teda niečo. Uvedomil som si, že moja tvorba dokáže cez písmenká odovzdávať hodnotu. Vidím v tom svoju budúcnosť, no čo viac, vidím veľa spokojných ľudí. Takže ak ma nenájdeš behať alebo spať na lavici v škole, pripravujem pre teba články.